Nimbus Groups AB (publ) båt Aquador 400 HT har nominerats till den prestigefyllda europeiska utmärkelsen Best of Boats i kategorin ’Best for Family 2025”. Bakom utmärkelsen står båtjournalister från ett stort antal europeiska länder och sett till antalet deltagande länder, tidningar och båttester är det Europas största båtutmärkelse.

Utmärkelsen delas ut i sammanlagt sju kategorier och de slutgiltiga pristagarna tillkännages vid ett särskilt event i Berlin i november. För att kunna kora vinnarna genomförs omfattande tester och körningar av båtarna där särskilt fokus läggs på användarnas behov. Kategorin ”Best for Family” handlar enligt juryn om ”hur en båt som är lämplig för en familj skall vara”, och nämner saker som ”tillräckligt utrymme för alla generationer ombord”, ”säkerhetsfunktioner för barn” samt anordningar och bekvämligheter som underlättar längre vistelser ombord.

Aquador 400 HT har en total längd på drygt 12 meter och en bredd på nära fyra meter och är varumärkets hittills största båt. Med sina tre kabiner med totalt åtta kojplatser samt ett separat duschutrymme erbjuder den allt det utrymme och alla de bekvämligheter som behövs för att erbjuda hela familjen hög komfort även under längre vistelser. Båten kan utrustas med inombords- eller utombordsmotorer.

”Aquador 400 HT har designats för att tillgodose alla de krav och önskemål som den här kategorin båtar verkligen riktar in sig på och handlar om. Det är förstås väldigt roligt och hedrande att 400 HT nominerats till Best of Boats eftersom det visar hur väl vi lyckats med våra ambitioner med den här båten. Nomineringen är också ännu ett bevis för Nimbus Groups förmåga att designa och utveckla attraktiva premiumbåtar inom olika kategorier, säger Johan Inden, vd för Nimbus Group.

Aquador 400 HT premiärvisades vid den internationella båtmässan i Düsseldorf i januari i år och är den sista båten i den serie om tre helt nya båtmodeller från Aquador som börjades lanseras 2023. Den nya serien båtar har inneburit den största produktförnyelsen för varumärket Aquador på över 20 år.

De nya båtarna från Aquador har fått mycket uppmärksamhet och redan erhållit ett flertal utmärkelser. 2024 erhöll Aquador 300HT en silverplats inom kategorin ”Sportscruisers” upp till 45 fot vid den internationella båtmässan Boot Düsseldorf och Aquador 400 HT utsågs tidigare i år till Mässans Cabin Cruiser vid den internationella båtmässan i Helsingfors, Vene 25. 400 HT har även nominerats till Årets båt i Norge.

Aquador fyller 30 år i år. Varumärket har en stark position i Norden men Nimbus Group har börjat introducera Aquadors båtar på valda marknader i övriga Europa samt även i Nordamerika.